metalky-page.blogc.cz

VÍTEJTE ....\m/
VÝBĚR NADCHÁZEJÍCÍCH KONCERTŮ (LISTOPAD 2010)

Therion  26.11.10 ( Praha, Kult. centrum Vltavská ); 5.11.10 (Zlín)  
lístky
,praha; lístky,zlín [ od 590 Kč ]

Sabaton 7.11.10 ( Praha , Kult. centrum Vltavská ) -

lístky
,praha  [ 590Kč ]

Sonic Syndicate, Blowsight  18.11.10 ( Praha,Modrá Vopice ) -

lístky
[ 275 Kč ]

Lordi 18.11.10 (Praha, Kult. centrum Vltavská ) ; 19.11.10(Ostrava
-
lístky
,praha ; lístky,ostrava[ 590 Kč ]


 Zimní Masters Of Rock 27.11.10 ( Zlín , Sportovní hala Euronics) -

lístky
[od: 650 Kč ]
[ Helloween , Pretty Maids , Paul Gilbert ,Freedom Call ...- zde uvedené koncerty rozhodně nejsou všechny v listopadu se konající
- odkazy na lístky vás navedou do sítě Ticketpro


Beltine

29. října 2006 v 20:53 | Metalka |  Rozhovory

BELTAINE

Většinou se dělají rozhovory na základě jistých aktivit skupiny, ať už se jedná o desku, koncertní turné apod. Když se ale kapela, která vydá, kritikou i fanoušky vřele přijaté, demo na bezmála ctyři roky odmlčí, tak je to podle mě také důvod k rozhovoru a zjištění současného stavu věcí. A přesně takouvou kapelou jsou plzeňští BELTAINE.
Začneme tím, co zřejmě všechny, které zaujala vaše hudba nejvíce zajímá. V roce 1998 vyšlo vaše první, mimochodem vynikající, demo "First Scream Of Bohemian Winter" a od té doby, co se týče studiové tvorby, ticho po pěšině. Můžeme se začít těšit na nějakou tu novou desku nebo si ještě počkáme?
Po vydání dema jsme se potýkali se spoustou problémů jak v kapele, tak mimo ní, čas letěl a my jsme si uvědomili, že je třeba něco změnit, protože jsme v podstatě stáli na místě. Zároveň nám bylo líto materiálu z dema, protože vzhledem k horšímu zvuku jsme nemohli jeho potenciál plně využít. Rozhodli jsme se ho tedy letos znovu natočit a vydat jako regulérní CD v profi zvuku a aktuálních aranžích. Tím chceme uzavřít jednu kapitolu naší tvorby a pak se s klidem v duši vrhnout na nový materiál, který máme rozpracovaný a pokusit se ho vydat. Jestli vše vyjde, tak na vlastním labelu, který zkouším založit.
Máte už představu jak bude materiál na desce vypadat? Půjde cestou, kterou jste začali razit na "First Scream Of Bohemian Winter" …?
Kořeny určitě nezapřeme, takže stále půjde o vyrovnanou porci tvrdosti i melodiky s pohanskými vlivy. Zatím se nám ale zdá, že nový složený materiál je spíš údernější, s větším důrazem na rytmiku a budeme víc využívat etno prvky ze sampleru, hlavně perkuse. Nesnažíme se plánovat vývoj dopředu, neskládáme podle nějaké koncepce, spíš jak to na nás přijde a tak jsme sami zvědaví jak se nový materiál vyvine.
Jak bude probíhat nahrávání? Na demu byl vytýkán trochu horší zvuk, chcete na nové desce něco v tomto směru změnit?
Na to se spolehni. Po našich negativních zkušenostech jsme se rozhodli tentokrát nic neponechat náhodě a zamluvili jsme si na duben dnes už legendární studio "Hostivař" Zdeňka Šikýře. Jedno z mála studií, kde se v Čechách umí metal natočit na evropské úrovni, slyšel jsem jenom ty nejlepší reference a tak se na to hodně těšíme.
Z textů jde cítit jakési životní období pisatele. Jsou plné hledání a obav… Budou se texty na nové desce lišit. (tím myslím jakýsi další životní krok, postup)?
Hmmm, supr, zas jeden nový náhled. Je fakt, že jsem takovej věčnej hledač, něco na tom bude. Dostalo se ke mně dost ohlasů na texty jak od kritiky, tak fandů, což mě příjemně překvapilo, protože jsem myslel, že většina se textovou stránkou vůbec nezabývá. Jsem rád, že působí na lidi tak rozdílně. Nemám rád přímočaré a jasně formulované sekance, jen ať si v nich každý najde to svoje. Myslím, že u nových textů bude určitě posun, přeci jenom za ty čtyři roky od dopsání posledního textu na "First Scream …" se v mém životě událo hodně věcí, které mě ovlivnily, ale základní rukopis, styl vyjadřování, jádro mých postojů a filozofii mi už asi nikdo neodpáře. Zatímco předchozí texty byly spoutány se zimou a elementem země, cítím, že v nových bude víc ohně.
Jak jste se vlastně dostali k hudbě? Popiš trochu váš osobní hudební vývoj.
Nechci mluvit, za kluky, ale já jsem chtěl být muzikant už od malička. V sedmnácti jsem začal hrát v první skupině, trochu jsem se otrkal a vyzpíval. Doufám, že ty starý nahrávky nikdo neuslyší. Byla to docela sranda. Pak jsem cítil, že je čas začít dělat něco vážně podle sebe a inicioval jsem založení Beltaine.
A teď otázka trochu související s předchozí. Jak jste se vlastně dali dohromady?
S Honzou (basa) jsme se znali z předchozí kapely a ten zas hrál se Sucháčem (bicí). Na silvestra 95/96 jsme si připili na novou kapelu, pak přišel Pepan (kytara) na inzerát. Ondru (kytara), se kterým už jsme taky dřív hráli jsme dotlačili do Beltainu kvůli prvnímu koncertu a on už zůstal. Sucháč odešel na vojnu a Pepan přived bráchu Jiříka na post bicmena - a to byla na několik let naše stálá sestava, ve který jsme natočili i demo.
Když jsme se před rozhovorem bavili, tak jsi říkal, že u Beltaine dojde k nějakým změnám, mohl bys to nyní konkretizovat. Jaké důvody vás k těmto změnám dovedli?
Poslední dobou jsme zklouzli do nečinnýho stereotypu a nemohli jsme se z toho dostat, bylo třeba se buď radikálně změnit a zkoncentrovat na další dění nebo se na to vykašlat. Museli jsme si ujasnit co vlastně chceme, co od toho očekáváme a kdo je ochotnej pro to co udělat. Přístup v BELTAINE se musel trochu zprofesionalizovat a proto jsme přijali nového bubeníka Pavla Cirnfuse a posléze jsme se rozešli i s naším dlouholetým basákem Honzou a rozhodli se vrhnout na nahrávání. Nový basák Pepa Třeštík je už v zácviku a já doufám, že v téhle sestavě budeme silnější než kdykoliv předtím, a že to bude klapat. Nechceme skončit v kapele "která by to mohla někam dotáhnout … kdyby …".
Podle toho co o vás vím tak jste časově dosti vytížení, stíhá nebo stíhal někdo z vás ještě nějaké jiné tvůrčí hudební činnosti mimo Beltaine?
Pavel bubnuje zároveň v BELTAINE, SAVAGE SAUSAGE a SALIXU, co kapela to jiný styl, je to muzikus tělem i duší. Ondra si buduje studio a hraje v rockovém EXTRABANDU. Doufáme, že to všechno skloubíme ke spokojenosti všech zúčastněných.
Máte nějak rozdělenu práci týkající se provozu skupiny, nebo jedna individualita zvládá vše?
Pepan je hlavní skladatel hudby, já se starám o naprostou většinu ostatních věcí včetně psaní textů, pořádání koncertů, promotion, s tou nám hodně pomáhá náš šestý nehrající člen - Karel Trávníček.
Jaké jsou nyní vaše oblíbené kapely? Co říkáte na současný hudební vývoj v naší zemičce i za jejími hranicemi. Držíte se při poslechu metalu, nebo se zaposloucháte i do jiných hudebních žánrů?
V současnosti mám pocit, že na metalové scéně ať u nás nebo v zahraničí je hrozná záplava kapel, které hrají to co už před nimi někdo jiný a pořád dokola. Přestávám se v tom orientovat. Naštěstí občas vyplave nějaká kapela která je invenční a stojí za to. Je to asi přirozený, každý nemůže být milníkem v metalové muzice. Jak už jsem uvedl výše, při poslechu se neomezujeme, i když ten metal je většinou srdcovka.
Jaký názor máte na kapely ve vašem regionu, tudíž okolí Plzně? Znáte a komunikujete např. s kapelou SORATH nebo s nynějšími členy spolku MYTHOPOEIA. Jaký máte na jejich hudbu názor.
S klukama z plzeňských kapel se samozřejmě známe, s některýma jsme kámoši, s některýma se známe skoro jen od pohledu. Neřekl bych, že je u nás nějaká soudržná scéna, nestaráme se o sebe ani moc nespolupracujeme. SORATH a MYTHOPOEIA nebo třeba SALIX, INTERITUS, SAVAGE SAUSAGE nejsou moje krevní skupina, ale jsou to slušný muzikanti a dělají svou muziku dobře.
Co vaše koncertní činnost, co vím, většinou jste hrávali především v Čechách. Plánujete v budoucnu nějaké koncertní akce (pokud možno např. i u vašich východních sousedů - moravských Keltů)?
V současnosti jsme koncertování usekli a připravujeme se na natáčení, ale od léta, respektive od podzimu bychom se do toho zas rádi opřeli, protože nás to baví a navíc můžem propagovat nový CD. Záleží na jednání s dalšíma kapelama na výměnných koncertech. Nejsme bohužel ROOT ani KRABATHOR aby si nás kdekdo zval na svoje akce kvůli větší návštěvnosti.
U koncertování ještě zůstaneme, kde se vám lépe hraje v klubech nebo dáváte přednost otevřenému prostoru?
Na velkých akcích v otevřeném prostoru jsme sice ještě mnohokrát nehráli, ale klub má podle mě lepší atmosféru /většinou ale zase horší zvuk/.
Už z názvu a hudby samotné je patrné silné ovlivnění našimi keltskými předky. Jaký máte tedy vztah k této, dle mého názoru, nejslavnější dobové etapě našich zeměpisných končin.
O Kelty se už nějaký ten rok zajímám a jejich filozofií i kulturou jsem hodně ovlivněn s některými prvky se ztotožňuju, cítím se být v moderním slova smyslu pohanem, i když mě samozřejmě ovlivňuje a inspiruje spousta dalších věcí. Ostatní kluci to berou spíš jako muzikanti - obsahová stránka je pro ně zajímavá, ale hlavní je pro ně ta hudba.
Kapel v jejichž hudbě se vyskytují keltské prvky je poměrně dost, ale vy jste i tak našli svou cestu a nenapadá mě kapela, o níž by se dalo říct, že se jí podobáte. Jaké kapely vaši tvorbu vlastně ovlivnily?
Snažíme si pohlídat abychom se nikomu výrazně nepodobali jak je to jen možné. Na druhou stranu nechceme originalitu za každou cenu - musíme hlavně hrát co nás baví a je nám to přirozený. Naštěstí každý posloucháme trochu něco jinýho, což dává naší muzice větší pestrost. Určitě je třeba jmenovat jako základ metalovou klasiku, na který jsme vyrůstali jako IRON MAIDEN, SLAYER, spoustu metalový muziky z 90tých let - asi nás hodně dostali PARADISE LOST /čest jejich památce/, Pepan má rád PINK FLOYD, já poslouchám třeba etnickou a meditační muziku. Je to opravdu všehochuť, těžko to všechno vyjmenovat…
Kde nacházíte inspiraci pro vaši hudbu, jedná se o písemné odkazy, kterých je vinou (či díky) minimálnímu užívání písma druidy poskrovnu, či čerpáte z vlastních životních prožitků.
Texty vychází hlavně z vlastních prožitků, ale protože ovlivnění pohanstvím je u mě tak markantní, vyplouvá to v textech tak nějak přirozeně na povrch. Rozhodně to není nějaký kalkul v duchu "tak co kdybychom byli třeba Keltové" já to tak prostě cítim a nemůžu psát jinak. Samozřejmě hodně čtu, ale v poslední dobou jsou Keltové hodně populární /což mě štve/ a tak vychází i hodně balastu. Je fakt, že většinou jsou knížky založený na archeologických výzkumech, nepřímých důkazech, dochovaných tradicích, či pozdějších přepisech ústního podání.
Jistě máte kladný vztah k přírodě, tak by mě zajímalo zda slavíte hlavní ohnivé svátky Keltů. A jestli ano, mohl bys pokud možno přiblížit trochu jejich průběh.
Kromě svátku Beltaine, jehož dávný odlesk se dochoval ve formě "májky", slavím tyhle svátky jenom já a to sám v soukromí ať už doma nebo v přírodě, výjimečně s pár obdobně založenými přáteli.
Přizpůsobujete svůj každodenní život podle života a přesvědčení starých Keltů?
Myslím, že částečně ano - snažím se skloubit současnost s původní filozofií a hodnotovým systémem, být víc v souladu s přírodními cykly, vnímat souvislosti a tradici. Je to spíš o tom, co je v člověku, než o cílené snaze. Narodil jsem se do této doby z nějakého důvodu, nemůžu ji popřít ani jednoduše kopírovat minulost, nechci utíkat do jiného světa, který už tu není - to vnímám jako slabost. Ale určitě se můžu ohlédnout a čerpat tam, kde cítím zdravé kořeny.
Rodinné zázemí!? Je vám rodina spíše oporou nebo jste se raději od rodinného vlivu oprostili?
Za sebe můžu říct, že mě doma podpořili nejen finančně, prarodiče mi zase pomáhali s ubytováním v Plzni, kvůli zkouškám a koncertům už od sedmnácti a fandí mi, takže si nemůžu ztěžovat.
Tak jo, jsme u konce. Díky moc za rozhovor, máte vy na srdci něco co zde nepadlo? Jinak přeju hodně nejen hudebních úspěchů.
Rádi bychom poděkovali všem fandům, lidem ze zinů, časáků a dalším, kteří nás podporovali už od začátků a v horších časech nám ukázali, že v tom nejsme sami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama